علیرضا دعاخوان

Global redirect

دروپال Global redirect

یکی از مهمترین مشکلات SEO که در بسیاری از CMS ها و از جمله دروپال وجود دارد این است که ممکن است یک محتوا در سایت دارای چند تا آدرس URL باشد و از جند تا آدرس قابل دسترس باشد.
به خصوص وقتی که Clean Urls یا همان Friendly URLs را فعال می کنید، یک مطلب دارای دو تا آدرس می شود. یکی آدرس اصلی و یکی هم آدرس تمیز شده. مثلا دو تا آدرس زیر یک مطلب را نشان خواهند داد:
site.com/?q=node/20
site.com/node/20
site.com/about-us
که آدرس اول، آدرس غیر تمیز است و آدرس دوم آدرس معادل آن در حالت Clean URls است و آدرس سوم هم ممکن است یک Alias برای آن باشد.
هرکدام از این آدرس ها را که باز کنید یک مطلب یکسان نمایش داده می شود.
حال در این شرایط تصور کنید که برخی از کاربران که می خواهند این مطلب را ببینند، از آدرس اول استفاده می کنند و برخی دیگر از آدرس دوم استفاده می کنند و برخی هم از آدرس سوم.
به این ترتیب، ترافیکی که برای این مطلب از سوی کاربران وارد می شود، بین سه تا صفحه ی مختلف تقسیم می شود. در نتیجه رنکینگ این صفحه به سه قسمت تقسیم می شود و به این ترتیب رنک این صفحه در موتور های جستجو پایین می آید.
برای حل این مشکل، ماژول globalredirect به کار می آید. این یک ماژول بسیار مهم و ضروری برای سایت هایی است که می خواهند ranking شان را از دست ندهند.
کارهایی که این ماژول انجام می دهد (و قابل پیکربندی است) عبارتند از:

  • حذف اسلش آخر Url در صورت وجود. مثلا site.com/node/10/ به site.com/node/10 ریدایرکت می شود.
  • همه ی URL های غیر تمیز را به معادل Clean آن ریدایرکت می کند.
  • همه ی Url هایی که به homepage سایت اشاره می کنند ولی از آدرس اصلی homepage سایت استفاده نمی کنند را به آدرس اصلی صفحه ی خانگی ریدایرکت می کند. مثلا site.com/homepage را به site.com ریدایرکت می کند (این مسئله را شاید الان متوجه نشوید ولی در دروپال این کار گاهی لازم است)
  • همه ی URL هایی که به لحاظ بزرگی و کوچکی حروف با URL اصلی تفاوت دارند رابه URL اصلی ریدایرکت می کند. مثلا site.com/NodE/10 را به site.com/node/10 هدایت می کند
  • همه ی URL هایی که دارای یک Alis هستند را به Alias معادل آن ها ریدایرکت می کند
  • /۰ را از آخر صفحات taxonomy حذف می کند.
  •  و سایر موارد لازم...

منبع: پایگاه آموزشی احمد حجازی

دسته: 
تگ: 

دیدگاه‌ها


خیلی کاربردی است

افزودن دیدگاه جدید