علیرضا دعاخوان

Global redirect

یکی از مهمترین مشکلات SEO که در بسیاری از CMS ها و از جمله دروپال وجود دارد این است که ممکن است یک محتوا در سایت دارای چند تا آدرس URL باشد و از جند تا آدرس قابل دسترس باشد.
به خصوص وقتی که Clean Urls یا همان Friendly URLs را فعال می کنید، یک مطلب دارای دو تا آدرس می شود. یکی آدرس اصلی و یکی هم آدرس تمیز شده. مثلا دو تا آدرس زیر یک مطلب را نشان خواهند داد:
site.com/?q=node/20
site.com/node/20
site.com/about-us
که آدرس اول، آدرس غیر تمیز است و آدرس دوم آدرس معادل آن در حالت Clean URls است و آدرس سوم هم ممکن است یک Alias برای آن باشد.

PathAuto

به طور پیش فرض مسیر های URL دروپال به این صورت است که وقتی یک محتوای جدید در سایت ارسال می کنید، به این صورت ذخیره می شود:
site.com/node/56
که مثلا ۵۶ شماره ی مطلبی که ارسال کردید می باشد. همچنین دروپال به طور پیش فرض اجازه می دهد که هر مطلبی که ارسال می کنید یک URL سفارشی برای آن مشخص کنید. یعنی هر مطلبی می تواند به صورت جداگانه دارای URL مخصوص به خود باشد که شما تعیین می کنید. به این ویژگی URL Alias می گویند. هر آدرس URL ای که در دروپال وجود دارد می تواند دارای یک یا چند تا Alias کاملا دلخواه و شفارشی باشد. (این امکان در CMS های دیگر به ندرت یافت می شود)

Views

این ماژول مهمترین ماژول دروپال است که من هرگز نمی توانم یک سایت دروپالی را بدون این ماژول تصور کنم!
این یک ابزار قدرتمند و بی نظیر گذارش گیری است که نمونه ی آن تا به حال در هیچ CMS ای دیده نشده است!

jQuery Update

هسته‌ی دروپال ۶ از یک نسخه‌ی قدیمی jQuery استفاده می‌کند که در حال حاضر دیگر زیاد مفید نیست و بهتر است از نسخه‌های جدیدتر استفاده کرد. از طرفی، به روز رسانی نسخه‌ی jQuery در دروپال می‌تواند اندکی مشکل باشد. به همین خاطر، ماژول jQuery Update کار به روز رسانی jQuery را آسان می کند. این ماژول، بدون این که هسته‎‌ی دروپال را تغییر دهد، با استفاده از hook های دروپال، کاری می‌کند که jQuery دروپال با jQuery نسخه‌ی جدید جایگزین شود و در صفحات از نسخه‌ی جدید استفاده شود. برخی از ماژول ها به این ماژول نیاز دارند.

Administration menu

متاسفانه، واسط کاربری مدیریتی دروپال، زیاد کاربر پسند نیست و برای مشتریان بسیار سخت و دشوار است که کار با آن را یاد بگیرند.
ماژول Administration Menu برای حل این مشکل ساخته شده است. کاری که این ماژول انجام میدهد این است که یک منوی پایین افتادنی کوچک در بالای صفحات سایت ایجاد می کند که دسترسی به امکانات مدیریتی را آسان می کند و به کمک این منوی ساده، دسترسی به همه ی بخش های مدیریتی امکان پذیر است و حتی امکانات بیشتری را نیز ارائه می دهد که در خود دروپال دم دست نیست! (از جمله پاک کردن حافظه های نهان)