علیرضا دعاخوان

PathAuto

دروپال PathAuto

به طور پیش فرض مسیر های URL دروپال به این صورت است که وقتی یک محتوای جدید در سایت ارسال می کنید، به این صورت ذخیره می شود:
site.com/node/56
که مثلا ۵۶ شماره ی مطلبی که ارسال کردید می باشد. همچنین دروپال به طور پیش فرض اجازه می دهد که هر مطلبی که ارسال می کنید یک URL سفارشی برای آن مشخص کنید. یعنی هر مطلبی می تواند به صورت جداگانه دارای URL مخصوص به خود باشد که شما تعیین می کنید. به این ویژگی URL Alias می گویند. هر آدرس URL ای که در دروپال وجود دارد می تواند دارای یک یا چند تا Alias کاملا دلخواه و شفارشی باشد. (این امکان در CMS های دیگر به ندرت یافت می شود)
ماژول pathauto اجازه می دهد که ایجاد URL های را اتوماتیک کنید. مثلا می خواهید که مطالبی که از نوع خبر می باشند، دارای URL ای به فرمت زیر باشند:
site.com/news/2001/25
که ۲۰۱۱ سال ارسال خبر باشد و ۲۵ شماره ی خبر ارسال شده باشد. یا هر قالب دیگری که دوست دارید می توانید ایجاد کنید
برای این منظور به ماژول token نیاز داید که بعدا به آن می پردازم.
می توانید برای هریک از نوع های محتوای موجود در سایت و همچنین برای پروفایل کاربران و برای دسته بندی ها و ... برای هرکدام یک قالب دلخواه تعرفی کنید.
ضمن این که هنوز هم می توان از URL های سفارشی برای تک تک مطالب ارسال شده به صورت مستقل استفاده کرد.
امکانات این ماژول بیشتر از آنی است که در این جا گفته شده.
این ماژول برای SEO ی سایت یک ماژول مفید است و همچنین باعث زیبایی بیشتر آدرس های سایت می شود و به خاطر سپردن آدرس ها را ساده می کند و کار مدیر سایت را نیز ساده می کند که دیگر لازم نباشد برای هر مطلبی جداگانه آدرس مشخص کنید زیرا این کار به صورت خودکار انجام میگیرد.

منبع: پایگاه آموزشی احمد حجازی

دسته: 
تگ: 

دیدگاه‌ها


عالی
عالی
عالی


لطفا آموزش ها را تصویری بزارید

افزودن دیدگاه جدید